• Pielęgnacja

Aby obrus długo służył przy domowym stole, należy odpowiednio go pielęgnować. Poniżej znajdą Państwo informację jak pielęgnować takie produkty jak obrusy gobelinowe czy obrusy z frędzlami. Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące was pytania chętnie służymy poradą w zakresie pielęgnacji i doboru rozmiaru.

Gobeliny: obrusy gobelinowe, gobeliny na ścianę
Narzuty i obrusy gobelinowe często nazywane również żakardowymi, choć na pierwszy rzut oka wyglądają na wymagające, takimi nie są. Łączenie bawełnianej i poliestrowej nitki gwarantuje bezpieczne pranie w pralce.W przypadku obrusów gobelinowych nie zaleca się intensywnego wirowania bądź wyżynania aby uniknąć załamań w tkaninie.

Obrusy szydełkowe
Ręcznie robione obrusy szydełkowe często w produkcji są krochmalone i naciągane na specjalnych maszynach. Po pierwszym praniu bawełniana nitka mięknie a przestrzenie między wiązaniami zmniejszają się. Aby nadać obrusowi ładny kształt, można jeszcze wilgotną serwetę uformować na stole, bądź spryskać krochmalem w sprayu przez co będzie miała usztywnioną formę. Pranie w pralce w programie na wełnę.

Obrusy z gipiury
Gipiura jest powstałą w sposób maszynowy koronką. Silny splot poliestrowej nitki zapewnia trwałość wyrobu jak i łatwą wywabialność plam. Jej zaletą jest również brak konieczności prasowania.

Obrusy z frędzlami
Obrusy bądź narzuty z frędzlami można bezpiecznie prać w pralce. Zaleca się jednak niskie obroty aby nie uszkodzić delikatnych frędzli.